Jak okleić meble?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób odświeżyć wystrój swojego mieszkania. Nie każdego stać jednak na zakup nowych mebli czy też zupełnie nową aranżację pomieszczeń, która często wymaga przecież sporych nakładów pieniężnych. Odpowiedzią mogą okazać się więc ciekawe pomysły i własnoręczne odświeżenie mebli, na przykład poprzez zastosowanie domowych technik ich renowacji czy restauracji. Jednym z popularnych materiałów, który służy właśnie do odnawiania mebli jest z pewnością okleina, dzięki której możemy osiągnąć ciekawe efekty.
Warto dodać, że okleina sprawdzi się w zasadzie w każdym wnętrzu i możemy ją zastosować przy renowacji w zasadzie każdego mebla, co z pewnością przemawia na jej korzyść. Jedyna sytuacja, gdzie okleina nie znajdzie zastosowania to mebel z bardzo chropowatą powierzchnią. Tak czy siak, oklejanie mebli to dziś dość popularny sposób na wprowadzenie powiewu świeżości do naszego mieszkania. Dodatkowo, wiele osób właśnie w ten sposób nadaje starym i mocno zużytym już meblom nowy blask, dzięki czemu mogą one nam służyć jeszcze przez długie lata.
Nie każdy jednak wie, w jaki sposób oklejać meble. Przez to bardzo często okleina nie przynosi zamierzonych efektów – zazwyczaj ma to związek z naszymi własnymi błędami, gdyż nie wiemy, jak dobrać jej kolor, jaki powinien być jej wzór, a nawet z jakiego materiału powinna być wykonana okleina. Nie zdając sobie z tego wszystkiego sprawy, zastosowanie okleiny wcale nie musi sprawić, że nasze meble rzeczywiście będą wyglądać lepiej. Z tego też powodu warto wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać przy oklejaniu mebli.
Najczęstsze błędy popełniane podczas oklejania mebli
Mogłoby się wydawać, że oklejanie mebli jest bardzo proste, lecz jak się okazuje, nie jest to wcale takie łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto najczęstsze błędy, jakie popełnia się właśnie podczas oklejania mebli:
- źle przygotowany mebel – zanim zaczniemy oklejać meble powinniśmy go odpowiednio oczyścić, wysuszyć i pozbyć się różnego rodzaju nierówności czy wgłębień,
- źle dobrana okleina – nie może być ona zbyt sztywna, a dodatkowo warto postawić na okleiną wodoodporną, która nie zniszczy się tak szybko pod wpływem wilgoci,
- złe przycinanie okleiny – zanim rozpoczniemy oklejanie, konieczne jest odpowiednie pomierzenie wszystkich wymiarów, a czasami warto jest zostawić sobie kilka centymetrów zapasu.
Przy tym wszystkim warto pamiętać także o tym, że nie powinno się oklejać od dołu do góry. Niekiedy może się również zdarzyć, że coś przykleimy po prostu krzywo czy nierówno – w takiej sytuacji ważne jest zachowanie spokoju, gdyż należy w miarę szybko i delikatnie odkleić okleinę, a następnie powtórzyć czynność naklejenia.